Uued sisekujundus- ning elustiilitrendid vallutavad maailma tormijooksuga. Selgitame lahti kolm erilisemat trendi ning uurime, kas ja mille poolest nad üksteisest õigupoolest erinevad.
Hygge- Taani stiilis rahulolu
Sõna hygge on kasutusel norra ja taani keeles ning viitab mugavale ning hubasele meeleolule, rahulolekule ning rõõmule. Kultuuri- ning disainimaailma fenomenina esineb hygge peamiselt Taanis, kust alates 20. sajandi lõpust on see juba laiemasse maailma levima hakanud. Hygge termin kujunduses hõlmab neutraalseid või monotoonseid värviskeeme, avarust ning helgust. Üks viis ka oma kodus hygget luua on tuues kodukujundusse erinevaid materjale: nahku, kudumeid, punutisi. Samuti elav tuli küünalde või tulekolde näol ning erinevad väiksemad lisavalgustid annavad suure panuse sinu talvissesse hygesse.
Lagom- ei rohkem ega vähem
See norra ja rootsi keelne sõna tähendab seda, et kõike peab olema täpselt parajas koguses- seda nii elus kui ka kodukujunduses. Lagom esindab minimalistlikku stiili, milles ei ole ebavajalikke ega kramplikuna näivaid elemente ega esemeid, millel puudub funktsioon. Samuti suunab lagomile omane mõõdukus keskkonnasäästlike eluviiside suunas. Rootsi disainer Nina Kullbergi soovitusi jälgides on tasakaalukas lagom- stiilis kodus kuni kaks võtmevärvi, millega ülejäänud kujundus harmoneerub. Samuti pane aukohtadele välja oma toataimed ning orgaanilisest materjalist või taaskasutatud mööbliesemed. Lagom just kõike seda esindabki!
Cwtch- kõmri keelne embus
Cwtch (hääldatuna kutš) on kõmrikeelne sõna, mis tõlkes võiks tähendada mõnusat heaolu- ning turvatunnet, mida meis keegi inimene või ese tekitab. Cwtch tähendab embust või hoitust ning otsetõlgituna ka kapikest või panipaika, sümboliseerides turvatunnet, mis tekib olles ümbritsetud millestki või kellestki. Üks viis säärase mõnusa kodutunde loomiseks on muuta kujundus isiklikumaks: lisa pilte armsatest, meeneid reisidelt või miks mitte eksponeerida oma laste kunstiteoseid avalikumalt, kui külmkapil. Teine cwtch’i tekitav koht, mida ka oma koju luua on hubane lebola, kus on mõnus raamatut lugeda ja teed juua. Paari panduna kohevate patjade, suurte kudumite ning väikeste tulekestega saab lugemisnurgast vaieldamatu talveõhtu lemmik. Plusspunktid, kui lugemisnurk asub laiemal aknalual või sopistusel.
Meie kui tarbijate teha on see, kui tõsimeeli erinevaid põnevanimelisi disainitrende järgida ning palju enese kujundust nende järgi kohanduda. Kuigi Eesti majapidamistele omapärane segu hyggest, lagomist ja cwtch’ist leidub pea igas kodus, kulub sellest hoolimata ikka ära nõuandeid ja nippe talvehooaja hubaseks ja võimalikult hyggeks üleelamiseks.
Vaata HomeWelli e-poe pakkumisi siit: https://homewell.ee/