Arutelu õhuniiskuse üle on aina aktuaalsemaks muutunud tänu laialt levinud keskküttele ning karmide külmadega kaasnevale õhuniiskuse langusele kodudes. Taas on vajalik leida kuldne kesktee ning olla kursis oma elu- ja tööruumide konditsiooniga, et osata kaitsta enda ning oma kallite heaolu ning tervist.
Õhuniiskuse mõõtmine hügromeetriga
Tarvilik on teada, et suhtelise niiskuse ühikuks on protsent, mille inimesele sobilik näit on olenevalt ruumist 40%-60%. Tüüpiliselt talviti hakkame madalat õhuniiskust märkama 30% juures: tekivad esimesed limaskestade vaevused ning kuiv nahk. Värsketele lapsevanematele teadmiseks leidub müügil ka spetsiaalseid hügromeetreid, mis mõõdavad beebile sobilikke magamistingimusi- vahest segab lapse uinumist liiga kuiv õhk?
Kuiv õhk võib põhjustada mitmeid vaevuseid
Silmade, hingamisteede ärritus ning nahakuivus on ühed levinumad sümptomid, mida madala õhuniiskuse all kannatanud kurdavad. Vähem teadaolev tõsiasi on see, et liigkuiv õhk võib tekitada keskendumisraskusi, väsimust, peavalu ning aeglustab hapniku kannet verre. Kuivas õhus lendleb ka tolm paremini, mis on oluline just astmaatikutele ning allergikutele. Puitmööbel, sealhulgas parkettpõrand ja muusikariistad ei ole kuivuse eest kaitstud- praod on altimad tulema just liigkuivas keskkonnas.
Kui õhuniiskus on nii oluline, miks ei kehtestata sellele kindlaid standardeid?
Kehtivad sisekliima standardid on loodud pidades silmas toatemperatuuri ning ventilatsioonisüsteeme, sest üksnes need aitavad tagada õhuniiskuse püsimise turvalises vahemikus. Vähese õhuniiskusega kaasnevaid riske peetakse üldiselt madalamaks ning tervele inimesele ohutumaks, kui niisutamisega tuleneda võivaid komplikatsioone. Nimelt võivad niisutajatega ventilatsioonisüsteemis areneda erinevad bakterid ja mikroobid. Üks neist on ohtlik Legionella bakter, mille tagajärjel võib haigestunul kujuneda kopsupõletiku tüüpi haigus. Ka Euroopa levinuim allergeen, tolmulest, tunneb end kõige mugavamalt üle 45% niiskustasemega keskkonnas. Seega selgub, et nagu ikka, on ühel mündil kaks külge- enda vajadusele parima lahenduse leiate arvestades oma tervislikku seisundit, eripärasid ning sisetunnet.
Mida ette võtta liigkuivusega?
Enamasti aitab probleemi leevendada lokaalne niisuti magamistoas või tööruumides. Mitmed elektroonikapoed pakuvad laia valikut õhuniisuteid. Ostu tegemisel tuleks kindlasti lähtuda eluruumide suurusest ning sellest, kui palju heli tekitab niisuti töötamise ajal. Samuti leidub kujundust igale maitsele: LED-tulesära, märkamatu kastike või klassikaline esteetika- valik on Sinu. Pea vaid meeles, et liigniiskus on kohati ohtlikum, kui kuivus!
Uuri HomeWell’i e-poe pakkumisi siit: https://homewell.ee/