Kasulikud nipid

Abihoone ehitus: hubane aiamaja või kasulik tööriistakuur?

Ilusad ilmad annavad ideaalse võimaluse alustada uue projekti kallal nokitsemist. Olgu selleks aiamajake või tööriistakuur, alguse saavad kõik edukad ettevõtmised planeerimisest ja taustainfo kogumisest.

Defineeri eesmärk

Üldiselt on aiamaja ehitamise eesmärk sama: saavutada lisaruum väljaspool elamispinda. Eduka projekti eeldus on arvestada eesmärgist tingivate eripäradega ka planeeringus. Näiteks tööriistade, talverehvide ja muude aiatarvete hoiuks ei ole tarvis aiamajja tuua kanalisatsiooni, kuid elupinna pikendusena ning ajaviitmiskohana võib soov veevärgi järele tekkida küll. Tagantjärele on sääraseid muutuseid ellu viia palju kulukam ning aeganõudvam, kui kohe plaanipärasena. Seega esmalt pane paika aiamaja funktsioon ning millised omadused ehitisel olema peavad, arvesta seal hulgas soojustatusega, küttesüsteemiga, veevärgiga, valgustatuse ja helikindlusega (oluline töökoja puhul) jne.

Vundament

Väga mugav variant on osta valmisdetailidest aiamaja või tööriistakuur- neid on müügil lai valik nii suuruse kui tegumoe poolest. Kuid ka valmisdetailidega aiamajale peab ise looma vundamendi. Pea meeles, et vaid täiesti loodis, ühetasane vundament tagab laitmatu palkide montaaži, stabiilsuse ning uste ja akende täpse sobivuse. Põrandaalune ventilatsioon ning vundamenditalade alla asetatud niiskusetõke (nt ruberoid) kaitsevad maja niiskuse ja kõdunemise eest. Sageli ei olegi tarvis valada täisbetoon vundamenti, vaid alternatiivideks sobivad lihtsamate ehitiste puhul ka kergplokk, kiviparkett, postvundament või monoliitne raudbetoonplaat (kõige kulukam ent kõige kindlam).

Ehitusluba, ehitusprojekt ja ehitusteatis- mis need on?

Ehitusluba on kohaliku omavalitsuse nõusolek:

  • püstitada ehitusloale märgitud maaüksusele ehitis ja ehitise teenindamiseks vajalikke rajatisi;
  • laiendada ehitusloale märgitud ehitist või selle osa;
  • rekonstrueerida ehitusloale märgitud ehitist või selle osa;
  • lammutada ehitusloale märgitud ehitist või selle osa.

Kui ehitamiseks on nõutud ehitusluba, peab sellega kaasnema ka ehitusprojekt. Ehitusprojekt on ehitamise aluskavand, milles sisalduva teabe põhjal ehitist tegema hakatakse. Ehitusteatis on dokument, millega teavitatakse kohalikku omavalitsust ehitustegevuse algusest. Kas ja millal neid dokumente on tarvis, tuleb lugeda Ehitusseadustikust. Üldreegliks on see, et alla 20m² ja alla 5m kõrgusega hoonele ei ole tarvis ehitusluba, -teatist ega -projekti.

Uuri HomeWelli tootepakkumisi siit: https://www.homewell.ee/