Uncategorized

Tõeline kodukahjustaja: hallitusseen

Sügisene tibutav vihm, langevad lehed ning märgatavalt tõusnud niiskustase võib olla meelt mööda sügise sõbrale, seenehuvilisele ning looduse nautijale, kuid paratamatult on niiskus ja soe suvi olnud heaks kasvulavaks ka majapidamist kahjustavatele seentele ja hallitustele. 

Miks kimbutavad majaseened ja hallitused hooneid?

Inimene veedab väga palju oma ajast kodus, mis tõttu on oluline, et see oleks vaba haigustekitajatest, parasiitidest ja muudest tervist kahjustavatest elementidest. Tahest tahtmata see just vanemate majade puhul nii olla ei saa, sest on tehtud vigu vee äravoolu süsteemide planeerimises, pole arvestatud põrandaaluste veetorude kondensatsioonivee tekkega või pole katus ning kelder vastavalt niiskuskindlaks muudetud. See annab vaba voli hallitustele ja teistele seentele kasvamiseks ja vohamiseks nõnda, et see peagi ohustab hoone vastupidavust või selles elavate inimeste tervist. Üldistatuna võiks öelda, et puitmajades kasvad seened on kahjulikud ehitise konstruktsioonidele ning kivimajades leidub rohkem hallitusseeni, mis kahjustavad majarahva tervist. 

Lähemalt hallitusseentest

Siseruumides esinevad hallitusseened jõuavad meieni ventilatsioonist, välisõhust või ruumisisestest veeallikatest nagu vannituba, tualett, kraanikauss jne. Hallituseene nähtavad kahjustused tekivad kohtadesse, kus on piisavalt vett ja niiskust: pesuruumi plaadivuugis, silikoontihenditel, keldris ja välisseintel. Hallitusseeni on väga palju erinevaid liike, igal neist isikupärased tunnused, nt värvus (rohelised, kollased, valged jne) ja tekstuur (jahujad, sametjad, kurrulised). Erinevad hallitusseene liigid mõjutavad inimese tervist erinevalt: mõne liigi puhul ei avaldu mõju tervisele ka suure hulga spooride juures, kui teise liigi juures piisab vaid mõnest sajast eosest, et tekiksid tugevad allergianähud. 

Mõju tervisele ning millal peaks sekkuma

Levinumad hallitusseenest põhjustatud sümptomid on silma, nina või kurgu ärritus, peavalu, väsimustunne või halvimal juhul ka mürgistus. Pidevalt eelnimetatud sümptomite all vaeveldes võiks tingimata kahtlustada hallitusseent ning võimalikult kiiresti tuvastada leviala. Terviseamet on koostanud nimekirja indikaatorliikidest, mille leidumisel ruumis oleks kindlasti vajalik seene leviala piirata ning elimineerida tingimused hallitusseene kasvamiseks. Ohtlikumate liikide hulka kuuluvad näiteks Stachybotrys sp., Trichoderma sp., Aspergillus versicolor, jpt. Kuigi tavainimesele tundmatud nimed, oskab kogenud ehitusmükoloogia ekspert tuvastada ohtlikud liigid  ja kehtestada vajalikud meetmed, et olukord kiiresti kontrolli alla saada. Lähemalt terviseameti soovitustest saab lugeda siit:

https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/content-editor/Keskkonnatervis/jutt/hallitus.pdf

HomeWelli e-poe pakkumistega saad tutvuda siin: https://homewell.ee