Kasulikud nipid

Kuidas hooldada terrassi ja rõdu?

Ilmad soojenevad, päike paistab ning kaugel pole needki ajad, mil saab pere ning sõprade seltsis terrassil lõõgastuda ning pikas suveöös juttu puhuda. Et terrass või rõdu näeks välja värske ja hoolitsetud peab see olema läbinud oma kevadise hoolduse.

Kõigepealt puhtaks!

Esmalt tuleks käsile võtta suuremat sorti puhastustöö, et terrass mustusest puhtaks saada. Määrdunumatele pindadele võivad kasuks tulla spetsiaalsed puhastusvahendid, olenevalt terrassi materjalist. Terrassi võib pesta nii käsitsi kui ka survepesuriga. Survepesuri kasutamine terrassipuhastusel on kahe küljega münt. Nimelt võib liiga tugeva surve ning liiga väikse vahemaa hoidmine pestava pinnaga kahjustada puitu sügavuti ning panna puidukiud lõhenema. Lõhenenud puit on jällegi haavatav igasugustele kahjustajatele. Samuti hoiatavad mõned, et survepesur jätab puidu plassiks ning ilmetuks. Kui ka pärast meie hoiatusi otsustad ette võtta survepesu, suhtu sellesse ettevaatuse ning hoolsusega!

Puidu immutamine õli või muu puidukaitsevahendiga

Puit on piisavalt vetthülgav ning immutatud siis, kui veetilk jääb ümarana puidu pinnale püsima. Kui veetilk märgab puitu, tuleks kaaluda puidu veel ühe kihiga katmist. Pärast terrassi õliga katmist võib kohati märgata üleliigse õliga läikivat pinda ning vähese õliga matte laike. Mattidesse laikudesse tuleks õli lisada ning läikivatest üleliigne õli ära pühkida puuvillase lapiga, sest muidu jääb puit laiguline. Puidukaitsevahend on õlist ajaliselt vastupidavam, kuid ei võimalda korduval värskendamisel saavutada ühtlast ilmet. Õli ühtlustub puitpinnal paremini, seega saab tulevate aastate käigus hooldada käiguradasi ning muid iluvigu ka tagantjärele.

Jälgi ilma!

Kõige parem ilm terrassi õlitamiseks on tuulevaikne, ilma otsese päikesevalguseta ilm, kindlasti ei tohiks olla niiske. Tähtis on teada, et kui peale immutust sajab vihma jäävad terrassile veelaigud. Ka terrassipuit peab õlituse ajaks olema täielikult kuiv ning selle kindlaks tegemiseks võib kasutada niiskusmõõdikut. Mõõdiku näit võiks olla 12-15% või vähem, suurema niiskusprotsendi puhul peab laskma puidul veel kuivada. Teine võimalus oleks anda terrassile peale pesu aega umbes 1-2 kuivamispäeva, siis on terrass valmis immutuseks. Kindlasti võib olla frustreeriv, kui plaanipärase immutamise päeval sajab taas vihma, kuid immutades märga puitu, võid niiskuse hoopis lukustada puidu sisse. Seega parem järgida juhiseid ning oodata ilusti puidu kuivamist! 

Juhuks kui plaanid terrassi ehitust:

Eestis on laialt levinud rihveldatud ehk soonelised terrassilauad, mis enamasti jäetakse terrassi ehitusel ülespoole. Tegelikkuses kogunevad puidusoontesse mustus, taimejäänused ja muld, mis on heaks elupaigaks vetikatele ja hallitusele. Seega on nutikas terrassi ehitamisel rihveldatud külg allapoole jätta. Sooned on lauda tekitatud, et vältida hoopis laua lõhenemist. Terrassi ehitamisel tuleks spetsiaalsete puidutöötlusvahendite või õliga immutada lisaks pealmisele küljele ka laudade alumist poolt. Samuti ei tohi töötlemata jätta laudade ristlõike otsasid, kuna immutamata ristlõiked on hea sissepääs niiskusele.

Terrassile või rõdule sobivad korvtoolid leiad siit: https://homewell.ee/aiamööbel