Kuidas valida mööblit?

Skandinaavia mööbel- milline see on?

Kuigi Eesti disainimaastiku teatavasti ei saa liigitada Skandinaavia stiili alla, oleme ka meie põhjamaisest stiilist tugevasti mõjutatud. Eks ongi meie ning Taani, Rootsi ja Norra vahele võimalik palju paralleele tõmmata,  seega pole niivõrd üllatav, et sarnane stiil on ka eesti kodudes südamelähedane.

Kust sai Skandinaavia disain alguse?

Taanis, Norras ja Rootsis 1950. aastatel kujunenud disainisuundumus juhindub Põhjamaade karmist kliimast ja paneb rõhku mugavusele, hubasusele ning funktsionaalsusele. Nüüdseks tavapäraseks muutunud stiil oli tollal suures kontrastis II maailmasõja järgse range ajastustiiliga. Skandinaavia disaini populariseeris Ameerikas tuntud sisustusajakirja House Beautiful toimetaja Elizabeth Gordon, kes kirjeldas stiili järgnevalt:  “Demokraatlik, loomulik, minimalistlik, intiimne ja keskendunud kodule ja perekonnale,”

Elegantne minimalism

Skandinaavia mööbli puhul on märgatavad lihtsad ja puhtad jooned, välditakse kramplikku ja üleküllastatud mööblipaigutust: vähem on enam! Põhimärksõnadeks on avarus, õhulisus ning looduslikud materjalid.

Särtsu juurde!

 Kindlasti on põhjamaise kujundusega interjöörides oluline roll detailidel. Aina populaarsemaks muutub valgete ja kreemikate toonide kombineerimine halli, musta ja kollasega. Lõbusad värvilaigud on skandinaavia kodukujunduses teretulnud, erksust saab tuua ruumi erinevate taimede, vaipade, seinakaunistuste ning padjakatetega. Mustritest on trenditegijad kuusnurk (hexagon pattern) ja kalasaba, viimase kasutamine parkettpõrandal on taas populaarseks muutunud kaunis lahendus.  

Kärjekujulised kahhelkivid köögis

Tekstiilid

Põhjamaised materjalid mängivad olulist rolli Skandinaavia disainis. Puuvillane ning linane on kindlasti tekstiilidest aukohal, seda eriti diivani-, ning padjakatete ja kardinate puhul. Samuti on armastatud ka rõhutatult suured kudumid/ tekikesed ja lambanaha imitatsioonid- kõik annavad edasi hubast ja mõnusat olemist.

Looduslähedane

Skandinaaviastiili põhitunnus on puidu rohke kasutamine mööblidetailides ning dekoratiivsetes elementides. Materjalidest on vääramatu lemmik hele puit, mis lisab värvi ja soojust interjööri tüüpilisele ühetoonilisusele. Populaarsust koguv nn karmi ja töötlemata puidu kasutamine voodiraamides ja diivanilaudades jm lisab kujundusele omamoodi iseloomu ning eripära. Materjalide esituumikus on veel savist elemendid ja punutud mööbliesemed: lillepotid, telliskiviseinad, koosluses punutud korvikeste ja tumbadega loovad tõeliselt looduslähedase ja koduse tunde.

Mitme puitdetailiga lastetuba

Valgustus

Põhjamaise pimedusega võitlemine on teadagi paras katsumus ning seepärast on Skandinaavia disainiga eluruumid heledates toonides, suurte akendega ning hästi valgustatud. Lisaks põhivalgustusele loovad hubasust ja soojust erinevad seina- ning põrandalambid, milles on tihtipeale ära kasutatud lambipirni efektset välimust ja taaskord heleda puidu dekoratiivsust.

Vaata Homewelli mööblipakkumisi siit: https://homewell.ee/tootekategooria/moobel/