Kasulikud nipid

Väliköögi planeerimine

Mis võiks olla lahedam täiendus aeda kui väliköök, kus saab suvisel päeval kiiresti grillida, salateid kokku keerata ning nautida jahutavaid jooke seltskonnaringis. Paraku tundub idee väliköögist paljudele pelutav ning kuigi kindlasti ka on palju faktoreid, millega planeerimisel arvestada, pole välisköögis rajamises midagi teostamatut, kui vaid leidub pealehakkamist. 

Paberid korda

Kui on soovi ehitada väliköök kuhugi aianurka, või õigemini naabrite aiale lähemale, kui 4 meetrit tuleb selleks küsida nõusolekut. Kõige kindlam variant oleks selleks kirjalik nõusolek, et vältida hilisemaid arusaamatusi, mil ehitis näiteks varjutab naabrite aeda või hakkab neid muul moel häirima. Samuti tuleb arvestada sellega, et ehitusluba tuleb kohalikust omavalitsusest taotleda ehitistele, mille pindala on üle 20 m2 ning sellega, et krundile võib olla kehtestatud maksimaalne ehitusalane pind. Abihoone ehitusest ning sellega kaasnevast dokumentatsioonist saab lähemalt lugeda ka HomeWelli varasemast blogipostitusest “Abihoone ehitus: hubane aiamaja või kasulik tööriistakuur?”

Eesmärgista ehitus

Kui soovid avatud ning lihtsa kamina ning istumispaigaga kööginurka vajab see tunduvalt vähem ettevalmistust, kui veevärgi või elektriga aiaköök. Seega on oluline oma soovid ja plaanid konkreetselt paberile panna, et hiljem kiiremini vajalike tööde hulgas orienteeruda. Kuigi võiks arvata, et kööginurga rajamine polegi niivõrd kulukas, võib korraliku vee-  ja elektrivärgiga köögi ruutmeetri hind minna samasse skaalasse elumaja ruutmeetrihinnaga. On ju ka sinna kokku koondatud elumajaga sarnaselt mitmed keerulised süsteemid ning ka vundament ja katus on sisuliselt samad. 

Mobiiline või statsionaarne?

Kui plaanid aegajalt vaid vorstikesi ja liha grillida, võib ka piisada ratastel liikuvast ning nihutatavast kööginurgast. Kui ka on soovi hakata keerukamaid roogasid väliköögis tegema on nutikam investeerida statsionaarsesse välikööki, kuid ka seda pole mõtet liialt keerukaks ning seadmerohkeks planeerida. Reaalsuses hakatakse väliköögis kokkamisel tihtipeale ka elumaja köögi vahelt käima, seega mõtekas oleks see vahemaa võimalikult väikseks planeerida.

Mis toite valmistada soovid?

Väliköögi eelis tavaköögi ees seisneb kindlasti ka selles, et seal saab valmistada toite, mida sees üldjuhul poleks võimalik teha. Ise oma väliköögi kujundamine annab võimaluse sinna planeerida pitsaahi, vokipann, keraamiline grill või hoopis suitsuahi. Lisaks klassikalistele söe- ja gaasigrilli variantidele tuleks tingimata ka põnevamatele alternatiividele mõelda.

Uuri lähemalt HomeWelli e-poe pakkumisi siit: https://homewell.ee/