Kasulikud nipid

Põranda valimise A&O

Põranda valik võib osutuda oodatust keerukamaks, sest erinevaid huvitavaid materjale ja tehnikaid jagub küllaga. Paremaks orienteerumiseks tõime välja paar asja, millele rohkem tähelepanu pöörata.

Niiskus

On selgemast selgem, et niiskuskartlike materjale ei ole mõtet paigaldada pideva niiskusastmega ruumidesse. Seega dušinurga, sauna ning teiste niiskemate tubade põranda katteks jääb alles vaid paar varianti: keraamiline plaat, vinüülplaat, või betoonpõrand. 

Mukid ja Murid

Kui pead põranda valikul silmas pidama lemmikloomi, siis kulumiskindlus on kindel märksõna. Materjalid, mis esmapilgul võivad näida tugevad ning vastupidavad, nagu täispuit, võivad olla kergesti kriimustatavad. Lemmikloomakindlad materjalid on näiteks keraamiline plaat ja laminaatparkett. Samas on võimalik täispuitpõrandat alati üle lihvida ning põranda päästjaks võivad jääda ka erinevad vaibad, mis kaitsevad kraapsude ja kahjustuste eest. 

Isepaigaldus – väärt riski?

Isepaigaldus võib põranda kogumaksumuse isegi poole odavamaks muuta ning seda enam on see ahvatlev variant. Sellal, kui laminaatparkettpõranda paigaldamine on tõenäoliselt tuttav paljudele kodusisutajatele, siis nii lihtsasti täispuitpõrandaga ei pruugi minna. Juba oma materjali kalliduse tõttu ning soovides kindlas stiilis parketi paigutust, (kalasaba, Versailles’ muster jt) siis tuleks kindlasti juba usaldada asi meistri kätte. Kuigi ka keraamilise plaadi panek ei ole paljudele võõras, ei pruugi tulemus ootuspärane olla, kui tehakse pelgalt pealehakkamisega ning ilma teadmisteta. Kui kahtled endas, kutsu appi spetsialist!

Puitpõranda valimise nippe

Tõenäoliselt on ka sinu üks eelistatum variant puitpõrand, seega räägime sellest natuke lähemalt. Puidu tugevust mõõdetakse Brinelli indeksiga. Mida suurem on Brinelli indeks seda vastupidavam on puit kriimustustele, löökidele ja kulumisele. Lehtpuupuit on kõvem kui okaspuu oma, seega enim kasutatavatesse ruumidesse nagu köök ja esik eelista pigem lehtpuitu. Tavaliselt jaotatakse puit kolme klassi: okslik (rustic, robust, country), keskmine (natural) ja oksavaba (luxus, exclusive, select). Mida oksavabam puit, seda kallim hind. 

Põnevad materjalid: kork- ja bambuspuidust põrand

Aina enam hakkame nägema korki kui põrandakatte materjali, mis on soe, hea mürasummutaja ning efektne disainielement. Samas on kork ka pehme ning  sobib paremini katma põrandaid vähese käidavusega ruumidesse nagu magamisetuba ning elutuba. Korgi puhul tuleks vältida näiteks esikut, kus on käiakse tihti kontsade ja välisjalanõudega. Liiva, niiskuse ja teiste tegurite koosmõjul võib kork üpris õnnetuks muutuda ja kaotada oma kauni välimuse.

Bambuspuidust põrand on Brinelli skaalal tammest 3x tugevam, seega vastupidav ning uudne lahendus. Bambus on loodussõbralik materjal, sest kasvab väga kiiresti ning loodus taastub raiumise korral ruttu. Samuti annab bambuspõrand ilusa viimistluse ülejäänud toale, mõjudes luksuslikult. Ära karda katsetada uute materjalidega!

Vaata HomeWelli pakkumisi siit: https://homewell.ee/tooted