Kasulikud nipid

Aia ehituse KKK

Aed on maja visiitkaart, mis õnnestunud valiku korral loob harmoonilise koosluse majaga ning pakub turvalist kaitset võõraste pilkude eest. Loomulikult oleneb piirdeaia välimus ja olemus just majaomaniku soovidest ning sellest, mida aiaga saavutada tahakse: tuule-, müravarju, lemmikute aias hoidmist või hoopis dekoratsioonielemendi eesmärgil. Siia postitusse oleme koondanud aia ehitamisel tekkivad korduma kippuvad küsimused.

Mis materjalist?

Eestlastele kõige kodusem aiamaterjal on kahtlemata puit, kuid kui otsida kõige hooldusvabamat aeda tuleks hoopis pöörduda paneelaedade ning võrkaedade poole. Paneel- ning võrkaedade kasuks räägib kiire paigaldus ning vähene ettevalmistus. Samas, kui otsustada puitaia kasuks tuleks kindlasti kaaluda termotöödeldud puitu, mille vastupidavus on kordades pikem, kui töötlemata puidul. Ise puitu immutades tuleb arvestada sellega, et peale immutust tehtud uued sisselõiked tuleb samuti immutada, et vältida aia välimuse allakäiku. 

Kui kõrge ning mis vahedega?

Aia kõrgus on üldiselt omaniku teha, kuid omavalitsustel ning miljööväärtusega piirkondadel võivad esineda ka eritingimused, millega tuleks end enne aia ehitust kurssi viia. Samuti tuleb piirangutega arvestada, kui ehitatakse naabrite vahelist aeda (st piiri peale ehitamine, naabri aia varjutamine jne). Traditsiooniline aia kõrgus on 1,5 m ning vertikaallippide tüüpiliseks vaheks peetakse 2 cm. Horisontaalsete lippide vahe võib olla suurem, olenevalt kui privaatset aeda soovite.

Horisontaalne või vertikaalne?

Traditsiooniline vertikaalne aialippudest tara on eelistatuim lahendus klassikalise miljööga rajoonides, kus aed mängib eeskätt dekoratiivset ja esinduslikku rolli. Horisontaalsetest lippidest aed on levinum uusarenduste ning kaasaegsemate rajoonide kujunduses. Seda on ka lihtsam ning vähem aeganõudev valmistada, sest horisontaalsete lippide vahele on võimalik jätta suuremad vahed ning ka lipid ise on tavaliselt laiemad.

Värvimine või immutamine?

  • Värvitud aeda on tunduvalt ajakulukam hooldada, sest uue värvikihi jaoks tuleb eelmine maha nühkida.
  • Immutatud materjal peab enne värvimist kuivama
  • Värvitud aiatoon on tavapäraselt sama või komplementaarne majavärviga
  • Immutamiseks sobib paremini männipuit, värvimiseks kuusk.

Vaata HomeWelli e-poe pakkumisi siit: https://homewell.ee/