Aiamööbel

Mida sisaldab 2020. aasta trendikas aed?

Nüüd, mil suvi on täies hoos veedame aina enam aega aias. Siin on paar 2020. aasta aiatrendi, mis muudavad iga aia pilkupüüdvaks ja meeldivaks ajaveetmiskohaks.

Minimalistlik stiil

Aeda sisustades tuleks kindlasti meeles pidada, et seal leidub palju rohelisi toone ning lillede õitsedes värviküllusest puudust ei tule. Selle suve aiatrendid suunduvad minimalistlikkuse ja maalähedaste toonide poole. Kirevad värvid on soovitatav jätta väiksemate esemete tarbeks nagu tooli-, padjakatted või mõnele üksikule pilkupüüdjast lauale, toolile. Mööbli valikul väldi üleliigseid esemeid ja eelista multifunktsionaalseid ja kergesti teisaldatavad mööblitükke, näiteks hoiukastid ja panipaigad, mida saab vajadusel laua või istumisalusena kasutada.  

Niiduaed

Kui iganädalane niitmine ära tüütab on keskkonnasõbralik valik rajada niiduaed. Niiduaial kasvavad looduslikule niidukooslusele tüüpilised taimeliigid, mis õite rohkuse ja pikema rohu tõttu on meelispaigaks liblikatele, mesilastele ning teistele pisiloomadele, kes üldjuhul muruniiduki teele jääksid. Ka esmapilgul lihtsa variandina näiv niiduaed vajab vastavat ettevalmistust. Niiduaia rajamiseks on mitmeid viise, kuid kauni tulemuse saavutamiseks tuleb maa eelnevalt täiesti või laiguti pinnasest koorida ning külvata seejärel seemnesegu. Ilusale niiduaiale tavapärased liigid on harilik raudrohi, härjasilm, madarad, harilik ja suureõieline kellukas, kõrrelised ja mitmed teised liigid. Vähest tähelepanu nõudva niiduaia ainus hooldusaeg jõuab kätte augustis, mil tuleb kooslus maha niita ja juba sügisel tärkab lilleniit uues ilus. Kui mõte lasta terve aed suure lilleaasana vohama ei kõneta, siis võib jätta looduse tarbeks vaid mõni aianurk või lapikene, kus peagi hakkab kasvama värviliste õite meri. 

Vertikaalne aiandus

Just ruumipuudusest alguse saanud aiatrend annab mõista, et ka pinna vähesusel ei pea aiapidamisest täielikult loobuma. Ka väikesest terrassist või rõdust saab luua rohelise oaasi, kui kasutada ära seinapind võimalikult optimaalselt. Vertikaalsel aiapidamisel on mitmeid eeliseid: üksteise kohale asetatuna mahub ühele pinnale rohkem taimi, hooldamine on lihtsam ja käepärasem ning ka koduloomad ei pääse taimi nii kergesti kimbutama.

Kasvata ise!

Kindlasti on ka 2020. aastal populaarne kasvatada oma aias köögi-, ja puuvilju ning marju. Paljude aiapidajate iga-aastane normaalsus tomati- ja kurgitaimede, ning muu hea ja parema kasvatamise näol, on nüüdseks levimas ka korteriomanike terrassidele ja rõdudele. Ja kellel näpp eelnevalt roheline ei ole ning kogemust napib ega soovi pea ees tundmatusse hüpata, võib alustada maitsetaimede ning ravimtaimede kasvatamisest. Basiilikas, tüümian, rosmariin ja petersell on kerge vaevaga ka poti sees kasvatatavad ning sobivad ideaalselt paljude toitude maitsestajateks. Teesõbrad ei pea piparmündi ega melissi jaoks poodlema minema, vaid saavad seda oma rõdul kasvatada ja alati nautida värsket taimeteed. Sisekujundust silmas pidades on rohelus siseruumis ja rõdul alati teretulnud. Dekoratiivsed potid ja potihoidikute komplektid mõjuvad vägagi värskelt ja stiilselt. 

Valgustus ja tuleasemed aias

Õige valgustus on oluline õhustiku kujundaja, seda ka aiasisustuse puhul. Väikesed dekoratiivtulukesed on kergesti paigaldatavad ja muudavad olustiku hoobilt romantiliseks ja maagiliseks. Teine õhtuste koosviibimiste suur hitt on tulease. Ka tuleasemete hulgas leidub erinevaid esemeid olenevalt aiast ja kasutamiseesmärgist. Valikus on välikaminad ja lõkkealuseid, seal hulgas ka kaasaskantavaid lahendusi. Tulease soojendab külmal suveõhtul ning on ka kindel laste lemmik vahukommi grillimiseks.

Vaata Homewelli välisvalgustite pakkumisi siit: https://homewell.ee/tootekategooria/valgustid/valisvalgustid/