Kasulikud nipid

Suurim aiandustrend – jätkusuutlik aiapidamine

Jätkusuutlik aiapidamine on trend, mis levib kulutulena kõikides aedades ja mis kõige toredam – erinevalt teistest trendidest julgustab see vähem tarbima, olema keskkonnasõbralik ning arvestama oma tegemistes eeskätt loodusega. 

Vihmavee kogumine

Inimesed on kogunud vihmavett sajandeid, ent alles nüüd hakatakse taasavastama, selle meetodi keskkonna- ning rahakotisõbralikke omadusi. Vihmavee kogumine aitab vähendada veearvet ning ning võimaldab vett praktilisemalt ära kasutada. Samuti on kogutud vihmavesi tagavaraks olukordades, mil veele ligipääs puudub (nt elektrikatkestus jm). Samuti pea taimede istutamisel silmas oma mulla ning aia eripära. Kohtades, kus on kuivem (liivane pinnas, künkad), aseta suurema kuivataluvusega taimi, kui lohkudesse ning savimullastesse paikadesse, mida eelistavad niiskussõbralik taimed. Kuigi Eestis veepuuduse all kannatama enamasti ei pea, on sellest hoolimata iga keskkonnasõbraliku inimese kohus olla veesäästlik ning pidada veehoidu oluliseks oma aia ning majapidamise kujundamisel.

Komposteerimine

Komposteerimine on orgaanilise materjali kontrollitud lagunemine, mille tagajärjel tekib huumuse- ja toitainerikas kompost. Komposti kasutamine peenardes vähendab väetiste kasutamise vajadust ning kasutab nutikalt majapidamises ülejäänud jääke, mis vastasel korral läheks kasutult prügimäele. Seega vähendab komposteerimine sinu ökoloogilist jalajälge ning on kasulik igale aiandussõbrale. Biojäätmete lagundamisega saab tegeleda ka korteris! Bokashi on just korterisse mõeldud nutikas süsteem, mis lagundab jäätmeid hoopis hapendamisega, täpsemalt piimhappekäärimisega. Seega on bokashi kasutamine kiirem ning lõhnatum variant kui korteris komposteerimine. Kui oled lähemalt huvitatud, leiad internetist kindlasti palju lisainfot bokashi tööprotsesside ning kasutuse kohta! 

Ise toidu kasvatamine- ka ilma aiamaata!

Aiapidajad on juba ammu tuttavad oma toidu kasvatamisega ning rõõmuga, mida see pakub. Aina levinumaks saab ka korteris köögiviljade ning ürtide kasvatamine. Sealjuures soovitame suure saagikusega taimi nagu kartul, tomat, paprikas ja kurk jt ning erinevaid lehttaimi (salat, petersell, seller, till). Loomulikult on ka erinevad populaarsed ürdid nagu basiilika, tüümian, münt ja rosmariin tänuväärsed kasutatuna salatis, pastas, kaunistusena või  lihtsalt põneva maitse andmiseks.

Uuri ka HomeWelli e-poes saadaval olevaid pakkumisi: https://www.homewell.ee/